A kripto valuták rövid története
A kripto valuták rövid története
Már a legismertebb kripto valuta, a Bitcoin előtt is volt példa digitális valutákra. Ezek a korai verziók azonban (mint a B-Money és a Bit Gold) még nem tudtak hatást gyakorolni a pénzügyi piacra. A történelmi fordulat 2009-ben jött el, ekkor indult ugyanis a Bitcoin hódító útjára.
Kezdetben persze csak egy kis csapat vett részt a fejlesztésben és a „bányászatban” és ekkor még láthatóan senki nem gondolta, hogy egy nap komoly világpiaci tényezővé fogja magát kinőni. Gavin Andersen, 50 dollárért vett 10.000 Bitcoint és elkészítette a Bitcoin Faucet nevű weblapot, ahol kedvtelésből adományozta az akkor még mondhatni értéktelen digitális pénzt.
A digitális valuták korai történetének egy leghíresebb anekdotája egy magyar szoftverfejlesztőről, Hanyecz Lászlóról szól. A férfi a világ egyik első igazi tranzakcióját hajtotta végre digitális valutával: 10.000 Bitcoinért vásárolt két pizzát.
Ha a csúcsárfolyamra számítjuk át, ez az összeg nagyjából 600 millió dollárt tesz ki. Bár utólag úgy tűnhet, az első vásárlók hibás döntést hoztak, valójában nélkülük a Bitcoin növekedése soha nem indult volna meg. Rengeteg ehhez hasonló történet és városi legenda kering a Bitcoin korai szakaszáról.
Néhány éve a GameStar számolt be egy férfiról, aki teljesen elfelejtette, hogy a korai időszakban, mikor még százasával lehetett vásárolni a kripto valutából, kedvtelésből vett ezer darabot, majd csodálkozva konstatálta, hogy több millió dollárt érő jelszót őrizget egy régi pendrive-on. Az első vásárlások után gyorsan növekedett az érdeklődés a digitális fizetőeszköz iránt.
2011-ben, a Bitcoin sikereinek hatására egymás után jelentek meg az újabb kripto valuták – mára több ezer létezik belőlük. Mivel a Bitcoin alternatívái voltak, összefoglaló néven „altcoinnak” hívják őket. 2013-ban jött az első csúcs, amikor is egy Bitcoin értéke meghaladta az ezer dollárt.
Ez azonban nem volt tartós, hamarosan újra zuhanni kezdett az árfolyam, ahogy a hagyományos tőzsdén is lenni szokott, sokan komoly összegeket buktak el ebben az időszakban. Az eset nagy sajtóvisszhangot kapott, sokan a mai napig emiatt az ingadozás miatt bizalmatlanok a kripto valutákkal kapcsolatban, és voltak olyanok is, akik ennek az ügynek kapcsán hallottak először a digitális pénznemekről.
A nagy verseny miatt kérdéses volt az is, hogy az „altcoinok” közül melyek maradnak talpon – elvégre a digitális piac néhány év leforgása alatt megtelt különböző virtuális pénznemekkel. Vannak olyanok, melyek a mai napig talpon vannak, de természetesen nem egy közülük eltűnt a süllyesztőben – miközben nap, mint nap jelennek meg újak.
2015-ben az Ethereum új innovációja segítette a további növekedést, ezek voltak az ún. „okoszerződések” melyek lényege, hogy a blokklánc, a kripto valutákon kívül különböző szoftverprogramokat is be tudott fogadni.
A csúcs 2018-ban következett, de sokan figyelmeztettek, hogy ez a meredek növekedés nem tarthat örökké. Még ebben az évben elkezdett csökkeni az árfolyam, számos projekt összeomlott és rengeteg valuta tűnt el örökre a piacról.
A kripto valuták ismét stabilizálódtak, és ahogy gyűlik a tapasztalat ezen a téren, egyre inkább kiszámíthatóvá váltnak, a kezdeti hatalmas ingadozások mérséklődnek.
Természetesen a gazdasági szférában mindig történnek váratlan események – elég a hagyományos tőzsdére gondolnunk, ami 400 év után is képes kellemes, vagy éppen kellemetlen meglepetéseket generálni. Annyi bizonyos, hogy a világ gyorsan és biztosan menetel a digitalizáció felé, ez a folyamat már nem fordítható vissza. A digitális világban pedig teljesen megalapozott az igény a kripto valutákra.
Magazin
Amit a födémszigetelésről tudni kell
A szigetelésnek igen nagy szerepe van egy épület energiafogyasztásában, és ha szigetelésről beszélünk, akkor nemcsak
Sütemény-főváros a szomszédban
A császárváros édes oldala. Magyarországról többen is járnak Ausztriába vásárolni, síelni, vagy múzeumokat látogatni. Sokan
A kripto valuták rövid története
Már a legismertebb kripto valuta, a Bitcoin előtt is volt példa digitális valutákra. Ezek a
A múlt árnyékolástechnikai megoldásai
Az ősi civilizációk évezredeken át épülettervezéssel érték el a hőkomfortot, megértették a napenergia hideg évszakokban
Ajánlott tartalmak
Így tudnak sok ember közérzetén is javítani az olyan modern kütyük, mint az okosórák
Mindenki saját maga felelős a mentális, és a fizikai állapotáért, az pedig, hogy éppen hogyan érezzük magunkat, rengeteg mindenen múlhat. Sokan megtapasztalhattuk már, hogy mennyit képes javulni a közérzetünk akkor, ha elkezdünk egy kicsit tudatosabban
Jelentős történelmi események, melyekről a rádióból értesültek az emberek
A rádiózás történetében számos meghatározó pillanat volt, olyanok, melyek a mai napig éreztetik hatásukat. Ma már az online rádiók világában a rádióadók szerepe folyamatosan változik. A földrajzi távolságok megszűnnek, hisz a világ bármely táján hallgathatunk
Életmódról, hogyan lehet még jobb
Mi mindent jelent ez a szó? Olyan magatartások összességét, amelyet adott szituációban magunk választunk szabadon. Sok mindentől függ, társadalmi és gazdasági tényezőktől, egyéni elképzelésektől, beállítottságtól. A helyes életmód kialakítása kellő nyitottságot kíván az új dolgok